GERİ TEPME TESPİTİ

Kazanlarda geri tepme tespiti için kıvılcım tespit teknolojisi

Geri tepme, tutuşturma kaynaklarının ateşlemeli ocaktan yakıt iletim sistemine ve bazen de yakıt deposuna kadar gittiği bir olaydır. Geri tepmeleri önlemek için kullanılan geleneksel yol, sıcaklıkla çalışan su vanasıdır (AVTA).

IEP Technologies'in Atexon® optik geri tepme detektörleri, ısıya tepki veren söndürme sistemleri ile karşılaştırıldığında üstün algılama hızı ve hassasiyet sunar.


Optik kıvılcım tespit teknolojisi ile daha hızlı ve daha hassas geri tepme tespiti

Düzgün yanmayan bir ateşlemeli ocak, ocağın içinde görünür buhar ve alev çıkmasına neden olur. Bu da yanan malzemenin ve kıvılcımların, ısı sensörleri tarafından algılanmadan vidalı besleyiciye girme olasılığını artırır. Hızlı mili saniye yanıt süreleri ve yüksek hassasiyet ile Atexon geri tepme detektörleri, çok daha güvenilir olup optimum nozül tasarımı ve yerleştirme sayesinde az miktarda su kullanan söndürme sistemini tetikler.

İsteğe bağlı özellikler arasında GSM alarmı, darbeli soğutma özelliği, vidalı kontrol özelliği ve vidalı ısı izleme özelliği bulunmaktadır.


Geri tepme detektörünün çalışma prensibi

1. Geri tepme detektörü bir vida üzerine ya da iki vida arasındaki bir serbest bırakma noktasına monte edilir.
2. Söndürme ünitesi geri tepme detektörünün yaklaşık 0,5 metre uzağına monte edilir.
3. Geri tepme korumasının vida kontrol çıkışı, kazanın otomasyon sistemine bağlıdır
4. Geri tepme korumasında 230 VAC güç kaynağı vardır
5. Uygulamaya bağlı olarak bir su basınç yükselticisi ya da su tankı tesis edilir
6. Geri tepme koruma sisteminin sıcaklık sensörleri, yanma başlığının 0,5-1 metre uzağına monte edilir.

Geri tepme tespiti, tespit edilen son kıvılcımın ardından genelde 10 saniye süren sulu söndürme sekansını tetikler. Söndürme sırası otomatik olarak durur. Sıcaklık sensörleri, yanma başlığının sıcaklığını ölçer ve sıcaklık 75C/165F seviyesinin üzerine çıkarsa kısa süreli atımlarla söndürme ünitesini kontrol eder. 95C/200F seviyesinde sürekli söndürme tetiklenir.Sıcaklık 75C/165F seviyesinin altına düştüğünde söndürme sekansı da duracaktır.


Patlama riski sizi endişelendiriyor mu?
Hemen bir uzman görüşüne başvurun!