KARBONMONOKSİT VE DUMAN TESPİTİ


Biyoenerji tesisleri, yangına karşı koruma konusunda yeni zorlukları da beraberinde getiriyor

Biyoenerji tesisleri genelde büyük miktarda yanıcı yakıtların bulunduğu yerler olduğundan yangına karşı koruma uygulamaları konusunda zorlayıcı olurlar. Örneğin tanecik silolarında su emilimi ve buna bağlı olarak yakıt taneciklerinin şişmesi nedeniyle yangını suyla söndürmek çok zor olabilir.

Biyoenerji tesislerinde, kıvılcım tespit sistemleri ile farklı duman ve gaz tespit cihazları birleştirilerek Atexon koruması kullanılır. Sadece bir işletim sistemi ve batarya yedeğiyle, kullanımı kolay bir yangına karşı koruma sistemini yapılandırmak mümkündür.


Tozlu silolarda karbonmonoksit ve duman detektörleri için katı gereklilikler vardır.

Tehlikeli bölge sınıflandırması, ekipman mühendisliği için zorluklar yaratır. Ölçülen gazın sensörün elektroniğine engellenmeden girebilmesi, havadaki tozun sensörün çalışmasını engellememesi gerekir. Atexon'un karbonmonoksit detektörleri, sert hava koşullarında kullanıma olanak sağlayan geniş sıcaklık aralığı ile Bölge 20 için ATEX onaylıdır. ABD (UL), Kanada (c-UL), Güney Amerika (Inmetro) ve Uluslararası (IECEx) standartlara göre de onay alınmıştır.

Bu karbonmonoksit ve duman detektörleri, sadece silolarda değil, elektrik tesisatları ve kablo tünellerinde de yangın tespiti için kullanılır.


Patlama riski sizi endişelendiriyor mu?
Hemen bir uzman görüşüne başvurun!