İşlem izolasyonu


Tehlike

NFPA 654, alevin bağlantılı tanklar arasında yayılmasının durdurulması için parlama izolasyonunun dikkate alınmasını gerektirir ancak pek çok tank, bu hayati bileşen olmadan tesis edilmektedir. Burada verilen örneği ele alalım. Patlama tahliye bacası paneli olan bir toz toplayıcı tesis edilmiştir. Çatının üzerine monte edildiğinden patlamayı atmosfere tahliye edecektir. Ancak izolasyon bariyeri olmadığı için alev yüksek hızla toplayıcıdan bağlı tanklara ilerleyebilir ve tahrip edici ikincil patlamalara neden olabilir. Büyük tutuşturma kaynağı ve patlamanın ilerlemesi ile ilişkili basınç birikme etkileri nedeniyle, bağlı olan tankları sadece tahliye etmek yeterli olmaz.


Mekanik İzolasyon Vanası Çözümü

IEP Technologies, alev ilerlemesini azaltmak için hem pasif hem de aktif patlama izolasyonu seçenekleri sunmaktadır. Pasif patlama izolasyon vanası, bağlı ekipmanlar arasında alevin ve yanan maddelerin yayılmasını azaltıcı mekanik bir bariyer sağlayan, kendi kendine çalışan bir cihazdır. Aktif ve yüksek hızlı bir izolasyon vanası, parlamanın yayılmasını azaltmak üzere mekanik bir bariyer sağlamak üzere hızlıca kapanır.Tasarımı sayesinde, kapalı bir tanktan kaynaklanan bir parlamanın tüm basıncına dayanabilir. Genellikle ürün kontaminasyonu ile ilgili endişeler söz konusu olduğunda, düşük dayanımlı ve birbirine bağlı tankları yayılan parlamalardan izole etmek için tercih edilir. Tanka monte edilen patlama basınç detektörleri, başlamak üzere olan bir patlamanın oluşturacağı basınç sapmalarını tespit eder. Bu detektörler kontrol paneline, yüksek hızlı izolasyon vanasını tetiklerken aynı anda işlemi durduran bir sinyal gönderir.

Kimyasal İzolasyon Çözümü

IEP Technologies'in kimyasal patlama izolasyonu bariyerleri, yukarıda açıklanan yüksek hızlı izolasyon vanası çözümü ile aynı şekilde tetiklenir. Bu bariyerler, tetikleyici sinyale yanıt olarak hızlıca söndürücü maddeyi kanala boşaltır, alev ve yanan maddelerin birbirine bağlı işleme ekipmanına geçişini kısıtlar.Büyük bir kanalda, baskılayıcının dağıtımı 3 inç borularla sağlanır. Küçük boyutlu bir kanalda ise braket ile monte edilmiş 1 inçlik bir hortum düzeneğine bağlı bir baskılayıcı dağıtım başlığı ile baskılayıcı dağıtılır.


Patlama riski sizi endişelendiriyor mu?
Hemen bir uzman görüşüne başvurun!