Patlama Tahliyesi

IEP Technologies olarak patlamaya karşı koruma çözümlerimiz arasında artık Brilex ve HOERBIGER'in bilenen ve güvenilen tahliye ürünleri de bulunuyor

IEP Technologies olarak Endüstriyel Patlamaya Karşı Koruma çözümlerimiz arasında Brilex ve HOERBIGER tahliye çözümleri bulunuyor. Aşağıdaki özel tahliye bölümlerinde, standart ve alevsiz tahliye bacaları dahil Brilex ve HOERBIGER ürün grubu ile ilgili daha fazla bilgi bulunmaktadır.

Asset 1

Yüksek kaliteli Brilex patlama tahliyesi çözümleri grubu, Almanya'nın Brilon bölgesindeki tesisimizde, eşsiz kalite ve verimliliğin sunulabilmesi amacıyla en son teknoloji kullanılarak üretilmektedir.

BRILEX ve HOERBIGER tahliye çözümleri, üretim süreçlerini endüstriyel patlamaların tahrip edici gücünden korumak için bir dizi sertifikalı koruma cihazları sunmaktadır.
Bu yüksek performanslı can güvenliği sistemlerinin üretimi için, birden çok kalite güvencesi sisteminin gerekliliklerini karşılayan ve hem uluslararası standartlara hem de direktiflere uygun olan üretim süreçleri mevcut olmalıdır.

Patlama Tahliye Bacası

Endüstriyel toz patlamalarının tahliyesi, on yıllardır uygulanmaktadır ve toz patlamalarının olabileceği tesislerde ekonomik koruma çözümü sunar.
Patlama bacaları belirlenirken, kurulu yakınında dışarı atılan alev topunun (hem basınç hem de alev) etkisi ve ilişkili riskler dikkate alınmalıdır. Dolayısıyla patlama tahliyesi güvenli bir alana yönlendirilmelidir. Patlama tahliyesi bir uygulama için uygun bir seçenekse alevin kanallar boyunca bağlı işleme tesisine kadar ilerlemesi riskini azaltmak için patlama izolasyonu da düşünülmelidir.


Genel

IEP Technologies şirketinin tüm Patlama Tahliyesi ürünleri, özellikle dünyanın her yerinde hem insanları hem de sanayiyi korumak amacıyla endüstriyel toz patlamalarının tahliye edilmesi için tasarlanmıştır

IEP Technologies patlama havalandırma panelleri, önceden belirlenmiş bir basınçta açılmak, alev topu ve patlayıcı basıncın güvenli bir alana geçmesine izin vermek üzere tasarlanmıştır. Her tür boyut, yapı ve açılma basıncı için baca panelleri mevcuttur. Uygulamasına bağlı olarak, doğru koruma çözümünü sağlamak üzere düz, çok tabakalı ve kubbeli formatlarda patlama baca panelleri mevcuttur. Çok yüksek KSt değerlerinden çok düşük tahmini değerlere kadar değişen pek çok patlama parametresi için uygun olup doğru şekilde tasarlanan ve seçilen patlama tahliyesi, en basit koruma yöntemi olarak işlev görebilir. Belirli bir uygulama için en iyi havalandırma seçeneği ister standart olsun ister alevsiz tahliye bacası olsun, alevin birbirine bağlı olan işlem tankları veya tesise yayılması riskini azaltmak amacıyla patlama izolasyonu da düşünülmelidir.

Standart ve Alevsiz Tahliye Çözümleri

IEP Technologies, farklı baca çeşitleri ile uygulama için uygun patlama bacaları sunar. Kullanılabilecek baca koruma seçenekleri arasında, alev topu ile bağlantılı basıncın güvenli bir alana boşaltılabileceği uygulamalar için standart bacalar bulunur; alev olmayan uygulamalar için alevsiz tahliye bacaları püskürtme toleransı olası çözümlerdir. Standart ve Alevsiz Tahliye çözümleri aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Patlama Bacaları


Patlama Bacası - GE (dikdörtgen ve yuvarlak)

Pnömatik temizleme sistemi olan filtre tesisatları ve yüksek vakumlu operasyonlar, uzun süre boyunca vakum ve periyodik pozitif basınç işletmesine dayanabilecek bir patlama bacasına ihtiyaç duymaktadır. Bu tür gereklilikler için GE tarzı baca en iyi tercihtir. Kubbeli tasarımı sayesinde ekstra vakum desteği olmadan negatif basınç dayanımı mümkündür. Standart GE özellikleri olarak basınç artışına tolerans ve entegre flanş contaları söz konusudur.


Patlama Bacası - KE

Eğer negatif basınç, nominal açılma basıncının %60'ından yüksek değilse kubbeli bir bacanın tesis edilmesi fazladan fayda sağlamaz. Bu uygulama için KE tarzı baca, kubbeli GE için bir alternatiftir. KE, örneğin siklonlarda, kubbeli çeşide göre uzun süreli dayanıklılık ve aerodinamik avantajlar sağlar. Basınç artışına tolerans, entegre flanş contaları, çapraz kiriş ve katlanmış kenarlar, standart KE tasarım özellikleridir.


Patlama Bacası - KER

KER tarzı baca, toz işleme ve depolama alanındaki standart uygulamalar için çok uygundur. KER, nominal kopma basıncının %50’sine kadar olan aşırı/yetersiz statik basınçlarda tesis ekipmanı için uygundur. KER'in benzersiz bir özelliği, tasarımındaki kenar desteğinin KER'in bir çıkış flanşı olmadan monte edilmesini sağlayarak kurulum maliyetlerini düşürmesidir. Çapraz kiriş ve katlanmış kenarlar da diğer standart KER tasarım özellikleridir.


Aksesuarlar

Toz Patlaması Tahliye çözümleri, kurulumda yardımcı olan bileşenlerden kontrol cihazları ile arayüz oluşturan sensörlere kadar farklı aksesuarlar ile temin edilebilir. Tahliye aksesuarlarının tüm yelpazesi ile ilgili bilgiler buradan görülebilir.

Patlama Bacaları için aksesuarlar.

Alevsiz Tahliye


EVN Alevsiz Tahliye Bacası

EVN alevsiz tahliye bacası serisi, çıkan alev cephesini söndürmek ve bir toz patlamasının basıncını boşaltmak için tasarlanmıştır. Her birinde alevsiz basınç tahliyesi için tasarlanmış, entegre alev tutucu olan farklı tarzlarda sunulmaktadır. Devrim niteliğindeki EVN alevsiz tahliye bacaları serisinde düşük kütleli bir vana plakası ve düşük açma basıncı bulunmaktadır. Bu alevsiz tahliye bacası, patlama halinde bir saniyeden kısa süre içinde tepki verir. Vana plakası, patlamanın ardından tekrar kapanır ve sızdırmazlığı sağlanarak patlama sonrası yangın riskini azaltır.


IV8 Alevsiz Tahliye Bacası

IV8 Alevsiz Patlama kapağı, bina içlerinde veya standart patlama tahliyesinin güvenli bir şekilde kullanılamayacağı alanlarda bulunan proses ekipmanları için patlamaya karşı koruma çözümü sağlar. Bu uygulamalarda alevsiz patlama kapakları en iyi koruma çözümü olabilir. Bir patlama meydana geldiğinde, tahliye kapağı açılır ve bir alev tutucu vasıtasıyla patlama basıncını ve alevi tahliye eder. Bu sırada sıcak gazları soğutur ve alevi söndürür. IV8, dayanıklı karbon çelik kaplı bir çerçeve içine yerleştirilmiş paslanmaz çelik bir patlama tahliye kapağı ile alev tutucu elek kullanır. Gövdeye entegre tahliye kapağı açılma sensörü sayesinde, tesis personelinin uyarılmasını ve kontrollü şekilde bir patlama durumunda uygun şekilde müdehalesini destekler.


Patlama riski sizi endişelendiriyor mu?
Hemen bir uzman görüşüne başvurun!