Kovali Tahil Elevatörleri


Zorluk

İlk zorluk, tahıl elevatörünün baş veya taban kısmındaki parlamanın elevatörün herhangi bir ayağından çevredeki ekipmana hızla yayılmasını önlemektir. İkinci zorluk ise hem insanları hem de tesisleri kontrolsüz bir patlamanın neden olacağı tahribata karşı koruyabilecek çevre dostu bir araç kullanmaktır.


Uygulama

X-PAC III Tahıl Elevatörü Koruma Sistemi, kovalı tahıl elevatörleri ile ilişkili patlama riski için uygun maliyetli bir çözümdür. Patlamaya karşı koruma sistemleri, yığın ham tahılların taşınmasında kullanılan tahıl elevatör ayaklarının korunması için NFPA 61 sayılı Tarım ve Gıda İşleme Tesislerinde Yangınların ve Toz Patlamalarının Önlenmesi Standardına uygun bir yaklaşımdır. X-PAC III; elevatör giriş kanalları, boşaltma kanalları ve toz çıkarma hatlarındaki patlama izolasyonu için söndürücüler sayesinde havalandırmalı elevatör ayaklarına göre büyük avantaj sağlar. İzolasyon söndürücüleri, patlamanın tahrip edici ikincil patlamaların oluşabileceği bağlı ekipmana doğru ilerlemesini yavaşlatır. Bu, özellikle ana tahıl depolama silolarını besleyen elevatörler için dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur.

Tanımı

X-PAC III sistemi, EX 200TM kontrol üniteleri ve kovalı elevatöre monte edilmiş dört çeşit cihazdan oluşmaktadır.Bunlar, Detektör-Söndürücü Ünitesi, Söndürücü Ünitesi, Kanal İzolasyon Ünitesi ve Kapama Detektörüdür. Her cihaz, kovalı elevatöre monte edilebilmesi için çelik çerçeveye sahiptir.Kanal İzolasyon Ünitesinde, bir toz çıkarma hattı üzerine monte etmeyi sağlayan esnek bir hortum bulunmaktadır. Genellikle, Elevatör başlığı ile elevatör tabanı için farklı koruma bölgeleri sağlanır. Parlamanın tespit edilmesiyle birlikte ilgili bölge içindeki söndürücüler, DuPont FE-25TM baskılayıcıyı bu işlemde tahliye eder. EX 200 kontrol ünitesi de aynı anda hem sürecin sonlandırılmasını başlatır hem de bir alarm etkinleştirir.


Patlama riski sizi endişelendiriyor mu?
Hemen bir uzman görüşüne başvurun!