Plastikler

Plastik sanayisi, yalnızca ABD'de 16.000’den fazla plastik tesisi ile en büyük üçüncü üretim koludur. Potansiyel toz patlama tehlikesi, temel ham maddelerden reçine üretimi, kalıplama karışımlarının hazırlanması ve bu maddelerin son ürün olarak işlenmeleri ve üretilmeleri sırasında meydana gelir.

Patlamaya Karşı Doğru Koruma Sistemini Seçme

Patlamaya karşı koruma sistemlerinin üç temel türü bulunmaktadır: tahliye, izolasyon ve baskılama. Uygulamanız için hangi çözümün daha doğru olduğu konusunda fikir edinmek için akış şemasını takip edin.

KAPALI ALANDAKİ CİDDİ HASAR ALMIŞ İŞLEME EKİPMANI

Sorun

Tasarlanmış inşaat malzemesi imalatında, ürünlerin imal edilmesi için seri bir üretimde ekstrüzyonda ahşap ve ABS plastik kompoziti kullanılmıştır.

İşlem sırasında karıştırıcı birimin üst kısmının patlamasına neden olan bir parlama gerçekleşmiştir ve alevler dışarıda sürecin sonraki aşamasında bulunan bir toz toplayıcıya ulaşmıştır. Kapalı alandaki işleme ekipmanı ciddi hasar almıştır ancak çalışanlar yaralanmamıştır.

Çözüm

Karıştırıcı, tesis içerisinde yer aldığından muhtemel patlamalar tahliye edilemeyecekti. Karıştırıcıya patlama baskılama sistemi kurulmuştur. Toz tahliye kanalına kimyasal izolasyon sistemi eklenmiştir. Dışarıdaki toz toplayıcı, patlama tahliye bacaları ile donatılmış durumdadır, giriş kanalına da kimyasal izolasyon sistemi eklenmiştir.


Patlama riski sizi endişelendiriyor mu?
Hemen bir uzman görüşüne başvurun!